ماستیک چیست؟

در این مطلب قصد داریم به تعریف ماستیک یکی از عایق های رطوبتی بسیار پرکاربرد در تمام دنیا بپردازیم. ترک نخوردن بهنگام سرما و شره نکردن بهنگام گرما، عدم واکنش با مواد نفتی ، اسید ، قلیا و آسانی اجرا از خصوصیات ماستیک است.

ماستیک چیست؟
ماستیک چیست؟

معرفی ماستیک

ماستیک واژه ای با ریشه یونانی است و به رزینی که از درخت ماستیک بدست می آید اطلاق می شود. در داروخانه ها و عطاری ها به آن صمغ عربی گفته می شود. در یونان به اشک چیوس معروف است که به طور سنتی در جزیره Chios تولید می شود و مانند سایر رزین های طبیعی بصورت "اشک" یا قطرات تولید می شود.

ماستیک کاربردهای متفاوتی در صنایع غذایی، دارویی، آرایشی بهداشتی و ساختمانی دارد. در این مطلب به بررسی کارایی ماستیک در صنعت ساختمانی به عنوان عایق رطوبتی ، چسب و درزگیر می پردازیم:

ماستیک بعنوان پرکننده ضد آب و درزگیر مورد استفاده در ساختمان: در اصل، ماستیک فقط یک ماده ارگانیک بود، اما امروزه این ماده اغلب مصنوعی بوده و به اشکال مختلفی ارائه می شود، از نازک تا کاملاً ضخیم و معمولاً در یک لوله مخصوص مواد آب بند کننده و درزگیر قرار می گیرد، دقیقاً مانند درزگیر سیلیکون.

ماستیک بعنوان عایق آب بند کننده و چسب بطور گسترده در پروژه های ساختمانی بکار می رود. معمول ترین متریالی که ماستیک به آن می چسبد شامل چوب، آلومینیوم، فولاد، سنگ مرمر، شیشه و انواع تخته می باشد. اگرچه تقریباً در تمام سطوح قابل استفاده است. نمونه هایی از کاربردهای درزگیر ماستیک عبارتند از: کاشی کف، کاشی دیواری، کف و پانل های تخته سه لا. بیشتر پیمانکاران برای اتصال پنجره ها به سازه ها از ماستیک استفاده می کنند. ترک های اطراف وان و انواع بسیاری از سنگ تراشی ها را می توان با درزگیر ماستیک نیز آب بندی کرد .بام و سازه های آجری به خوبی درزگیرهای ماستیک واکنش نشان می دهند و حتی وسایل نقلیه مانند اتومبیل و قایق نیز درزگیرهای ماستیک را به وجود می آورند تا سطح عاری از گرد و غبار ایجاد شود. عمر مفید ماستیک معمولاً در حدود پنج سال است و دوباره نیاز به اجرای مجدد دارد.

انواع ماستیک :

کاربرد ماستیک :

مزایای ماستیک

 1. یکی از خصوصیات مثبت ماستیک این است که در عین حفظ فرم سفت و سخت آن در زیر ، ظاهر بسیار صافی دارد.
 2. هنگام استفاده از این نوع درزگیرها ، آماده سازی سطح و پرایمر لازم نیست و اگرچه این ماده به ضخامت بکار رفته است ، اما به راحتی به هر سطحی چسبیده می شود. نکته مهم این است که سطح زیر کار تمیز و خشک باشد.(مانند تمامی عایق های دیگر موجود در بازار)
 3. خاصیت آب بندی ماستیک تا حدی بالاست که برای عایق کاری خارج ساختمان هم بکار برده می شود مانند ناودانی
 4. در برابر محیط های شیمیایی و ولتاژهای الکتریکی مقاوم است.
 5. در برابر اشعه uv مقاوم است.
 6. بیشتر درزگیرهای ماستیک در مورد فلزات هم بخوبی کار می کند زیرا با گذشت زمان دچار خوردگی نمی شوند.
 7. همچنین به دلیل انعطاف پذیری بالای درزگیر ماستیک ، در مناطقی با لرزش و گرمای خفیف مانند مجاری گرمایش عملکرد خوبی دارد.
 8. برج های خنک کننده
 9. مخازن ذخیره مواد شیمیایی و سوخت

معایب ماستیک

 1. درزگیر ماستیک برای مناطقی که دارای حرکت مفصلی خیلی زیاد هستند یا هر چیزی که افزایش زیاد طول داشته باشند ، توصیه نمی شود.
 2. با فشار مداوم بر روی آن خوب کار می کند ، اما تحمل حرکت مداوم را ندارد و تخریب می شود.
 3. وقتی بصورت ضخیم بکار رفته شود خوب عمل می کند، اما در مواردی که فقط نیاز به یک لایه نازک دارد مناسب نمی باشد.